2012. január 1-vel hatályba lépett az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény (röviden a civil szervezetekről szóló törvény), amely fontos változásokat hozott a civil szervezetek mindennapi működésében, különösen a közhasznú jogállás megszerzésének feltételeiben, a szervezetek nyilvántartásában, a beszámolás és gazdálkodás rendjében, illetve a megszűnésben.
Az új törvények gyakorlati alkalmazását segítő kézikönyvet állítottunk össze a civil szervezetek és a velük dolgozó szakemberek számára, melyet az év elején először online formában tettünk közzé a civiljogok.hu oldalon.
Rendhagyó módon ünnepeltük az Ökotárs megalapításának 20. évfordulóját: a jeles alkalomra készült el „A zöld 35 színe” című interjúkötet, amely a hazai zöld mozgalom eddig még megíratlan történetének csírája, kiindulópontja lehet.
A zöld mozgalom 35 szereplőjével készített életút-interjúkból nemcsak az egyes emberek – és az általuk fémjelzett szervezetek – története, tevékenysége rajzolódik ki, de összeáll a sokszínűségében is valamiféle egységet mutató mozgalom keresztmetszete, pillanatképe, és az az út, amelyet a szervezetek az elmúlt 20-30 évben bejártak. A múlt mellett szó esik bennük a jelen nehézségeiről és küzdelmeiről, meg persze arról, hogy mi is hajtja, motiválja a megkérdezetteket a cselekvésre még ilyen sok idő után is – de nem felejtkezik el a kérdező a jövő kilátásairól, reményeiről sem.
„A civillét színes, szabad, küzdelmes, szegénységben is boldog mindennapjairól mit sem tud a kívülálló, ahogy arról sem, milyen függetlennek és elkötelezettnek lenni egyszerre, elvek mentén élni, és zöld szemüvegen át nézni a világot.” (Mihalicz Csilla bevezetőjéből.)
A kötetet az Ökotárs nemcsak a zöldmozgalomban tevékenykedőknek szánta, de az a téma kutatói, a közelmúlt történelme, a környezet és a fenntartható fejlődés szűkebb-tágabb kérdései iránt érdeklődő olvasók érdeklődésére is számot tarthat. Az interjúkat ezért bőséges szószedet egészíti ki, eligazítva az olvasót a nevek, szervezetek, fogalmak rengetegében.
A könyvbemutatóval összekötött születésnapi ünnepségen részt vett a zöld mozgalom apraja-nagyja, régi ismerőseinkkel nosztalgiázva emlékeztünk az elmúlt két évtizedre az A38 Hajón.
Az eseményen Novák Péter előadóművész beszélgetett Mihalicz Csilla újságíróval, a kötet szerzőjével és Nizák Péterrel, a Nyílt Társadalom Alapítvány programvezetőjével és a téma kutatójával. Az Ökotárs és testvéralapítványainak (az Environmental Partnership Association tagjainak) vezetői adtak közép-európai kitekintést, bemutatva a cseh, román és bolgár zöld mozgalmak helyzetét és fő „ügyeit”. Az Ökotárs 20 évére pedig Foltányi Zsuzsa, az alapítványt létrehozó és felépítő első igazgató emlékezett vissza.
2012-ben is folytatódott a MOL és az Ökotárs közös pályázati programja, amely immár 6 éve segíti a helyi civil kezdeményezéseket abban, hogy környezetüket szebbé és zöldebbé alakítsák, a helyi lakosság bevonásával, közösségi akció keretében. A kiírás jellegéből adódóan eddig főként vidéki kisközösségek indultak a pályázaton, de ebben az évben egy új kategória is megjelent a kiírásban, amely az amúgy is kevés zöldterülettel rendelkező fővárosi társasházak lakóit fogja segíteni abban, hogy belső udvarukat parkosítsák, beültessék. Ezek a felületek gyakran kihasználatlan betonplaccok, holott viszonylag egyszerűen – növényekkel, padokkal és egyéb eszközökkel – az ott lakók pihenését, felüdülését szolgáló oázisokká válhatnak, ha a közösség összefog ennek érdekében. Az érdeklődőket a program ezért nemcsak pénzzel, hanem a belső udvarok zöldítésével kapcsolatos hasznos tudnivalókat, tippeket összefoglaló útmutatóval is segíti.
A július 9-i beadási határidőig összesen 129 pályázat érkezett, amelyből az Adományi Bizottság döntése alapján 82 kapott lehetőséget a részletes projektterv kidolgozására és benyújtására a pályázat második fordulójában.
2012. november 12-én éjfélig lehetett pályázatokat benyújtani a Svájci Hozzájárulás keretében működő két alaphoz. A lehetőséget nagy érdeklődés övezete: a határidőig összesen 368 érvényes pályázatot rögzített a program online beadó rendszere, az alábbi megoszlásban.
Civil Alap:
Ösztöndíj Alap: 40 db.
A pályázatok formai ellenőrzését követően minden anyagot két független szakértő vizsgált és pontozott a pályázati felhívásban megadott kritériumok mentén. A végső támogatási döntést mindhárom témakörben külön-külön kilencfős „Kisprojekt Elfogadó Bizottságok" hozzák meg, várhatóan 2013 elején.
Az Év Fája verseny 2012-ben is nagy érdeklődést váltott ki: a határidőig összesen 60 jelölés érkezett, amelyek közül a szakmai zsüri ez alkalommal tizenhármat juttatott tovább. A november 2-ig tartó közönségszavazást az egri termálfürdő platánfája nyerte meg, 7115 szavazattal, őt követte a kajárpéci Hatos-tölgy 5973 szavazattal. Harmadik helyezést ért el a szentesi kocsányos tölgy, míg a „hős Fa” elismerést a dévaványai Makkfának ítélte a zsűri, amelyet lelkes támogatói eddig minden évben beneveztek a versenybe.
A november 30-án rendezett rendhagyó, szabadtéri díjátadón több fát is megajándékozott az Ökotárs Alapítvány a budapesti Erzsébet téren: a döntős fák mellett ugyanis az egyik Erzsébet téri fa is jelképes ajándékot kapott: télire színes fonalakból kötött ruhába öltöztették a „gerillakötők”.
További újdonságként 2012-től a szavazók és szurkolók anyagi támogatásban is részesíthetik a vetélkedő győztesét, hozzájárulva a fa egészségének megőrzéséhez és/vagy facsemeték ültetéséhez. A 13600-as telefonszám tárcsázásával és az 53-as kód beütésével minden hívás 250 Ft-tal támogatja az Ökotársat és az Év Fája programot!
A Zöldövezet 2011 program második fordulójában 2012. január 9-ig lehetett beküldeni a közösségi tervezési folyamat eredményeként kidolgozott kész projektterveket. Az első fordulóban továbbjutott 46 szervezet közül végül 28 pályázó küldött be részletes tervet. Az Adományi Bizottság 2012. február 14-én hozott döntése alapján közülük 26 szervezet kapott támogatást (16 megyéből), összesen 11 709 130 Ft értékben.
2012-ben az Ökotárs Alapítvány igazgatója, Móra Veronika készítette az USAID által lassan két évtizede minden évben közzétett jelentés Magyarországról szóló fejezetét. A Civil Fenntarthatósági Index hét szempont (jogi környezet, szervezeti kapacitás, pénzügyi életképesség, érdekérvényesítés, szolgáltatásnyújtás, infrastruktúra és társadalmi elismertség) mentén vizsgálja a civil társadalom és szervezeteinek állapotát, fejlődését és jellemzőit a világ minden táján.
Civil szervezetek fenntarthatósági mutatója 2011 Magyarország
A második alkalommal megrendezett Európai Év Fája versenyt a felsőmocsoládi öreg hárs nyerte a 2012. február 29-én zárt közönségszavazáson, 11 158 szavazattal. A második helyezett köpeci szilfára (Románia) 9812 voksoltak, a harmadik pedig a bolgár kívánságfa lett 6071 szavazattal. A versenyben egy hónap alatt összesen 41 ezren szavaztak a hét jelölt fára és történeteikre. A győztes fa nevezői a Brüsszeli Zöld Hét során, május 23-án rendezett ünnepségen vették át az Európai Év Fája vándordíjat, melyet Martin Patřičný cseh művész tervezett. Az ünnepséget az Ökotárs Alapítvány testvérszervezete, a Nadace Partnerstvi a Természetvédelmi Világszövetséggel közösen szervezte.
A Környezetvédelmi Világnap és a Pedagógusnap alkalmából június 7-én a Vidékfejlesztési Minisztériumban rendezett ünnepség keretében Környezetünkért Díjat kapott Foltányi Zsuzsa, az Ökotárs első igazgatója és jelenlegi tanácsadója, amelyet dr. Fazekas Sándor minisztertől vehetett át. Ezzel a környezetért végzett sokéves munkáját ismerték el.
Zsuzsának köszönhető az Ökotárs létrehozása és felvirágoztatása, amely vezetése alatt nőtte ki magát egy 1991-ben indult ideiglenes programból hét-nyolc fős stábbal működő önálló, stabil szervezetté. Vezetése alatt, működésének első másfél évtizedében az alapítvány jelentős külföldi forrásokat mozgósított a hazai környezetvédelem érdekében, és kialakított egy olyan gyors, rugalmas, felhasználóbarát, mégis átlátható adományozási gyakorlatot, amely később több követőre is talált.
2012 júniusától új kollégával bővült stábunk. A Svájci-Magyar Civil és Ösztündíj Alap környezetvédelmi pályázatainak kezelésére csatlakozott hozzánk Kelemen-Varga Roland, aki korábban a Kárpátok Alapítvány-Magyarország munkatársa volt, ahol a Norvég Civil Támogatási Alap kulturális örökség témájú pályázatainak lebonyolításában vett részt.
Hosszú előkészítő folyamat után, 2012. szeptember 14-én megnyíltak a Svájci-Magyar Civil és Ösztöndíj Alap forrásai, amelyek összesen 5 403 500 frank, azaz kb.1,3 milliárd forint nyílt pályázati úton történő szétosztását teszik lehetővé 2012 és 2015 között, az alábbi területeken-
Az Alapokat kezelő Támogatásközvetítő Szervezetet az Ökotárs Alapítvány vezetésével, az Autónómia Alapítvány, a Demokratikus Jogok Fejlesztésért Alapítvány és a Kárpátok Alapítvány-Magyarország konzorciuma alkotja.
Az első változat internetes közzététele és átdolgozása nyomán ősszel jelentettük meg papíron, könyv formájában az új „civil törvény” megismerését és alkalmazását segítő, gyakorlati kézikönyvet. A kézikönyv ingyenesen megrendelhető az Ökotársnál (info@okotars.hu, 411-3500).
Norvégia, Izland és Liechtenstein által az Európai Unió új és szegényebb tagországainak nyújtott támogatás, az EGT és Norvég Alap új periódusa 2013-tól indul Magyarországon. Az alapok általános célja a társadalmi és gazdasági különbségek csökkentése Európán belül, valamint a donor és kedvezményezett országok közötti kétoldalú kapcsolatok erősítése. Az alapokat működtető brüsszeli Finanszírozási Mechanizmus Iroda 2012 októberében, kétfordulós pályázat nyomán választotta ki az Ökotárs Alapítvány vezette négytagú konzorciumot – amelynek további tagjai az Autonómia Alapítvány, a Demokratikus Jogok Fejlesztéséért Alapítvány és a Kárpátok Alapítvány-Magyarország. A program év végi jóváhagyását követően a konzorcium az elkövetkező négy évben tobb mint 12,6 millió euró keretösszegű pályázati program működtetéséért lesz felelős. Figyelemmel a fent leírt célokra, a lebonyolítók egy komplex és összefüggő támogatási rendszert dolgoztak ki.
Eltérően a 2008-11 közötti első Norvég Civil Támogatási Alaptól, sokkal több témában és nagyságrendben, de kötöttebb feltételek mellett lehet pályázni. A pályázati felhívásokat a www.norvegcivilalap.hu oldalon lehet elérni.